top of page

Šťastný nový rok... aneb změnilo se něco? A co naše děti? Mají si kde hrát?
Když jste si v půlnoci připíjeli na rok 2021, určitě se vám v hlavě rojilo mnoho vtíravých otázek a myšlenek, které jste ani zrovna neměli v úmyslu přijímat.


- Bude ten nový rok opravdu lepší?

- Má vůbec smysl ťukat si na něco, čemu nevěřím, že bude konečně super?

- K čemu se momentálně vlastně upínám? Maximálně k vzdušným zámkům!


A tak bychom mohli pokračovat dál a dál… Ať už vás napadlo v tu chvíli cokoli, leden 2021 je za pár dní za námi a my si můžeme začít pomalu zodpovídat naše půlnoční otázky… A koneckonců, postačí nám jen jedna odpověď… Ne! Nic není lepší!V tichých oslavách, na které neměl téměř nikdo náladu, jsme se pozvolna přehoupli do dalšího roku, ve kterém nám i nadále dělá společnost Covid-19. Ano, všichni si uvědomujeme dnešní způsob žití, omezování osobní svobody a nechceme pokračovat v roli loutek…


- Co to pro nás, obyčejné lidi znamená?

Znamená to obavu z nemoci, jejího šíření, z budoucnosti, ze ztráty zaměstnání. Z toho, že za chvíli nemusíme uživit rodiny, že některé obory jsou takříkajíc „mrtvé“ a jejich zaměstnanci a odborníci se živí ve skladech jako skladníci, jako kurýři nebo rozváží jídlo… Ať už dělá kdokoli cokoli, nikdo se neptá, zda mu to přináší radost… Zkrátka makej nebo nebude ani na poplatky, ani na to jídlo! Momentálně je fuk, čím se živíš… Hlavně, že něco vyděláš!


Covid se stal businessem pro ty nahoře. Pro nás se stal vězením. Zavřené školy, zavřené obchody, zavřené služby, omezené cestování, ztráta koníčků, odříznutá kultura a především ztráta jistoty, na kterou byli všichni zvyklí. Názorná ukázka toho, že nic není samozřejmé… Ale nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.Každý z nás smýšlí různě…


- Někdo si řekne, že může být rád, že zůstal zdravý, má střechu nad hlavou a teplé jídlo.

- Někomu připadá, že přišel o všechno, neboť jeho živnost je zavřená, příspěvky stále nikde a z čeho má všechny ty náklady platit?!


- Někomu se zdá, že vláda je úžasná a dělají maximum pro lidi.


- Pro druhé jsou to bezcitní zloději, kterým je jedno, že někteří podnikatelé jsou stále bez hmotné pomoci, o které se všude denně mluví a píše. Fámy, lži, degradace obyvatel. Naše vláda = totální faux pas!


Společnost je rozdělena na základě rozhodnutí, která mají neblahý (pro někoho blahý) vliv na dopad obyvatelstva naší republiky.


- A co bude dál???


Kolikrát si budeme muset strčit špachtli do nosu, abychom mohli navštívit naše seniory? Kteří mnohdy trpí samotou, pocitem marnosti, strachem z nemoci a z toho, co ještě přijde?


Ještě, že máme naši zázračnou vakcínu! No, ne?!


- Nebo, že by téma vakcína a očkování opět dělilo společnost na dva tábory?


Je to tady zase ☹


První tábor je nadšen! Vždyť je přece úžasné dát se očkovat něčím, co zastaví koronavirus. Budu zdráv, plný sil a nic se nemůže stát. A ti, co se očkovat nedají, to jsou negramoti, kteří nás povedou nadále do záhuby. Ještě, že musejí mít ten očkovací odznak… Však oni si to rozmyslí, aby mohli jet k moři, jít do restaurace, do kina, či divadla…Haaaa, máme je v hrsti 😊Druhý tábor nadšení nesdílí… Vakcína, která byla velmi rychle vyrobena a které nikdo nedůvěřuje. Vzbuzuje obavy z vedlejších účinků, u některých dokonce i obavy ze smrti. Haaaa, já se nedám zmrzačit 😊Pojďme se společně zamyslet nad tím, jak se z negativa může stát pozitivum…


Co konkrétně vám tato doba vzala a co vám naopak dala? Kam vás to posunulo? Jsou mezi námi i tací, kteří ve ztrátě původního zaměstnání začali hledat kladné body. Mělo se to stát, stalo se. Zřejmě se mám posunout někam dále… Někam, kam bych si dříve netroufl…


Spousta lidí si stěžovala na přepracovanost, nedostatek času a pak jim přišla do cesty karanténa nebo zůstali na home officu a tím se jim dostalo toho, co tak zoufale potřebovali… Klid, čas a prostor pro sebe a své blízké.


Vytěžme z této pandemie i něco dobrého. Když to neuděláme, ani se o to nepokusíme, nenajdeme vnitřní klid, nenajdeme motivaci jít dál, nebudeme schopni zacílit na terč. Trefme se společně do černého 😊


Ať už v této nelehké době smýšlíte jakkoli negativně, vše vede ke dvěma faktorům. A těmi jsou strach a stres. Ty ovlivňují nejen naši psychickou stránku, ale především také tu fyzickou. Vše je řetězová reakce a náš organismus se brání. Oslabená psychika = oslabená imunita. A to v dnešní době nikdo z nás nepotřebuje.To, co vyvolávají okolnosti, to se odráží na stavu člověka. Ať už v negativní, či pozitivní formě. Neboť tam, kam směřuje naše mysl, tam směřuje naše energie.


Proto Vás prosím… Snažte se být pozitivní (v myšlenkách - samozřejmě:-), byť je to momentálně těžší a těžší. Dbejte na dostatek pohybu, na přísun vitamínů, dělejte to, co vás alespoň trochu baví a naplňuje. Objímejte své blízké. Dejte jim najevo lásku a péči. Ten druhý je na tom možná hůře, než dnes vy. Tak se podělte a vyvažujte každodenní myšlenky tím, co vám může pomoci 😊A co naše děti? Mají si kde hrát?
Ať už je to jakkoli těžké pro dospělé, zamysleli jste se i nad našimi dětmi?


Co dítě, to povaha.


Takovému dítěti, které není závislé na kolektivním setkávání s ostatními, nepotřebuje moc pohybu a kroužků, vyhovuje mu online výuka v pyžamu a ještě se u toho dospat, podívat se v klidu na televizi, zahrát si hru na počítači, když zrovinka chce, to je ideál! Dítě je vlastně vcelku spokojené a zkouší natolik volný režim, o kterém se mu ani nesnilo 😊Naproti tomu jsou však děti, kterým chybí kamarádi. Často jsou tedy v telefonním kontaktu, popřípadě vezmou psy a jdou na společnou procházku, která je alespoň trochu povzbudí. Co však s kroužky, sportovními aktivitami a školou, kde se online výuka nedá srovnat s fyzickou přítomností ve škole? Dítě je nevybité, smutné a už ho ani nenapadá, co by ještě mohlo udělat ☹Ať to vezmeme zprava nebo zleva, všichni mají naloženo…

Proto si nenakládejte ještě vzájemně, aby se nestalo, že pak nebudete moci vstát…„Hlavu vzhůru, pozitivní mysl, vždyť tento svět má stále smysl!“U dalšího blogu se na Vás budu těšit 😊

Autor:

Šárka Němcová

20/1 2021Comments


bottom of page